Polska ma bogatą historię cudów eucharystycznych, które przez wieki umacniały wiarę narodu. Od średniowiecza po czasy współczesne Pan Jezus daje wyraźne znaki swojej realnej obecności w Hostii, przypominając o tajemnicy Eucharystii.
Najstarszy cud eucharystyczny w Głotowie – wezwanie do budowy świątyni
Pierwszy cud eucharystyczny w Polsce miał miejsce w 1290 roku w Głotowie (woj. warmińsko-mazurskie). Podczas najazdów proboszcz zakopał konsekrowane hostie w ziemi. Gdy rolnik orał pole, woły zatrzymały się, a z grudy ziemi wydobył się niezwykły blask. Odnaleziono nienaruszony kielich z hostią. Znak ten uznano za wezwanie do wzniesienia kościoła w miejscu cudu.
Cud w Krakowie – światło po świętokradztwie
W 1345 roku w kościele Wszystkich Świętych w Krakowie złodzieje włamali się do tabernakulum i wyrzucili puszkę z hostiami za miasto. Przez trzy noce biło z tego miejsca intensywne światło. Biskup zarządził post i modlitwy wynagradzające. Po kilku dniach odnaleziono naczynie, a w miejscu cudu król Kazimierz Wielki ufundował kościół Bożego Ciała.
Jankowice Rybnickie – hostia chroniona przez pszczoły
W 1433 roku husyci powiesili kapłana niosącego Najświętszy Sakrament. Później w lesie zauważono bijące światło z dębu. Zakonnik odnalazł w dziupli drzewa bursę z nienaruszoną hostią, olejami i pateną, otoczoną przez pszczoły. W tym miejscu wzniesiono kościół pw. Bożego Ciała jako świadectwo Bożej opieki.
Cud eucharystyczny w Poznaniu – krew z profanowanych hostii
W 1399 roku w Poznaniu kobieta wyniosła trzy hostie Żydom za pieniądze. Gdy próbowali je zbezcześcić, z hostii wytrysnęła krew. Niewidoma Żydówka odzyskała wzrok w trakcie modlitwy. Hostie wrzucono do studni, lecz unosiły się nad wodą. Przeniesiono je do kościoła, a w miejscu zdarzenia powstała świątynia Bożego Ciała.
Bisztynek – krwawiący komunikant podczas Mszy Św.
W 1400 roku podczas konsekracji kościoła w Bisztynku kapłan zwątpił w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. W tym momencie z hostii popłynęła krew, plamiąc korporał. Materiał wysłano do Rzymu. Choć kościół spłonął, pamiątką cudu pozostała drewniana część ołtarza z krzyżem.
Dubno – światło w czasach prześladowań
W 1867 roku, w okresie zaborów po powstaniu styczniowym, podczas 40-godzinnego nabożeństwa w Dubnie z Najświętszego Sakramentu biło łagodne, nieoślepiające światło. Cud umocnił wiarę prześladowanych Polaków i rozniósł się po całym kraju mimo carskich zakazów.
Cud w Sokółce – tkanka serca w agonii
12 października 2008 roku w Sokółce upadła konsekrowana hostia. Umieszczono ją w naczyniu z wodą. Po kilku dniach na częściowo rozpuszczonym komunikancie pojawiła się czerwona plama przypominająca krew. Badania prof. Marii Sobaniec-Łotowskiej i prof. Stanisława Sulkowskiego potwierdziły fragment tkanki mięśnia sercowego człowieka w stanie agonii. Cud uznany za znak umacniający wiarę.
Cud eucharystyczny w Legnicy – współczesny znak miłości Boga
25 grudnia 2013 roku w Legnicy podczas Mszy hostia upadła na posadzkę. Po umieszczeniu w vasculum pojawiły się ślady krwi. Badania Zakładu Medycyny Sądowej wykazały tkankę serca w agonii. Biskup Zbigniew Kiernikowski w 2016 roku uznał zdarzenie za cud, nazywając go „wyrazem życzliwości i miłości Pana Boga”.
Podsumowanie
Cuda eucharystyczne w Polsce są świadectwem żywej wiary narodu. Przypominają, że w każdej Mszy św. dokonuje się największy cud – przemiana chleba w Ciało Chrystusa. Zachęcamy do częstego uczestnictwa w Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu.
MojaPL.pl
Źródła: Misyjne.pl, Wikipedia (Cuda eucharystyczne), oficjalne komunikaty diecezji Legnica i Archidiecezji Białostockiej, Deon.pl, Adonai.pl.













